Programmable Inverter Microcontroller IC Multipurpose STM32F091RCT6
Sanhuang electronics (Hong Kong) Co., Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32F091RCT6
MOQ : 1
Price : Based on current price
Payment Terms : T/T
Supply Ability : In stock
Delivery Time : 3-5 work days
Packaging Details : anti-static bag & cardboard box
Core Processor : ARM® Cortex®-M0
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 48MHz
Connectivity : CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals : DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O : 52
Program Memory Size : 256KB (256K x 8)
Program Memory Type : FLASH
EEPROM Size : -
RAM Size : 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 3.6V
Data Converters : A/D 19x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type : Internal
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 64-LQFP
Supplier Device Package : 64-LQFP (10x10)
Contact Now
STM32F091RCT6 IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP STMicroelectronics
Product Details
Description
The STM32F091xB/xC microcontrollers have a high-performance ARM® Cortex®-M0 32-bit RISC core that operates at up to 48 MHz, high-speed embedded storage (up to 256 Kbytes of Flash memory and 32 Kbytes of SRAM), and a wide range of upgraded peripherals and I/Os. Standard communication interfaces (two I2Cs, two SPIs/one I2S, one HDMI CEC, and up to eight USARTs) are provided, as well as one CAN, one 12-bit ADC, one 12-bit DAC with two channels, seven 16-bit timers, one 32-bit timer, and an advanced-control PWM timer.
The STM32F091xB/xC microcontrollers work in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges, with a power supply ranging from 2.0 to 3.6 V. A diverse range of power-saving settings enables the development of low-power applications.
The STM32F091xB/xC microcontrollers are available in seven different packages ranging from 48 to 100 pins, with a die shape available upon request. Different sets of peripherals are included depending on the device.
Features
• Core: ARM® 32-bit Cortex®-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
• Memories
– 128 to 256 Kbytes of Flash memory
– 32 Kbytes of SRAM with HW parity
• CRC calculation unit
• Reset and power management
– Digital & I/Os supply: VDD = 2.0 V to 3.6 V
– Analog supply: VDDA = VDD to 3.6 V
– Power-on/Power down reset (POR/PDR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– Low power modes: Sleep, Stop, Standby
– VBAT supply for RTC and backup registers
• Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
– Internal 40 kHz RC oscillator
– Internal 48 MHz oscillator with automatic trimming based on ext. synchronization
• Up to 88 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Up to 69 I/Os with 5V-tolerant capability and 19 with independent supply VDDIO2
• 12-channel DMA controller
• One 12-bit, 1.0 µs ADC (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Separate analog supply: 2.4 V to 3.6 V
• One 12-bit D/A converter (with 2 channels)
• Two fast low-power analog comparators with programmable input and output
• Up to 24 capacitive sensing channels for touchkey, linear and rotary touch sensors
• Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby
• 12 timers
– One 16-bit advanced-control timer for 6 channel PWM output
– Independent and system watchdog timers
– SysTick timer
• Communication interfaces
– Two I2C interfaces supporting Fast Mode Plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink, one supporting SMBus/PMBus and wakeup
– Two SPIs (18 Mbit/s) with 4 to 16 programmable bit frames, and with I2S interface multiplexed
– CAN interface
• HDMI CEC wakeup on header reception
• Serial wire debug (SWD)
• 96-bit unique ID
• All packages ECOPACK®2
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category Microcontrollers
Series STM32 F0
Packaging Tray
Unit-Weight 0.012088 oz
Mounting-Style SMD/SMT
Package-Case 64-LQFP
Number-of-I-O 52 I/O
Speed 48MHz
EEPROM-Size -
Core-Processor ARMR CortexR-M0
RAM-Size 32K x 8
Program Memory FLASH
Peripherals DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Connectivity CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Core-Size 32-Bit
Data-Converters A/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator-Type Internal
Maximum Operating Temperature + 85 C
Operating temperature range - 40 C
Operating-Supply-Voltage 2 V to 3.6 V
Interface-Type I2C USART SPI
Core ARM Cortex M0
Processor-Series STM32F091
Data-Bus-Width 32 bit
Package-Case LQFP-64
Maximum-Clock-Frequency 48 MHz
Number-of-ADC-Channels 19 Channel
Input/output 52 I/O
Data-RAM-Size 32 kB
Number-of-Timers-Counters 12 Timer
ADC-Resolution 12 bit
Data-RAM-Type SRAM
Descriptions
ARM Cortex-M0 STM32F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
MCU 32-bit ARM Cortex M0 RISC 256KB Flash 2.5V/3.3V 64-Pin LQFP Tray